جستجو

ترفندهای کامپیوتری

حضرت علی (ع): «زَکوةُ العِلمِ نَشرُهُ؛ زکات علم نشر آن است».
وبلاگ "ترفندها" (سایت پی‌سی‌ترفند) برای عمل به این حدیث شریف و با هدف ارتقاء دانش و مهارت‌های مرتبط با رایانه در ۳۰ مهرماه ۱۳۹۱ ایجاد شده است. به امید آنکه مفید واقع شود.
🔵 کانال‌های پی‌سی‌ترفند در تلگرام و سروش:
telegram.me/pctarfand_ir
sapp.ir/pctarfand_ir

خلاصه آمار

تبليغات

۳ مطلب در شهریور ۱۳۹۲ ثبت شده است

جهت قرار گرفتن تبلیغات شما در این مکان روی بنر زیر کلیک کنید.

۱

با نرم‌افزار AutoHotKey همه امور رایانه‌ای خود را با سرعت برق انجام دهید

سایر موارد کد نویسی

اگر کارهای تکراری زیادی را در روز با رایانه‌تان انجام می‌دهید، می‌توانید بخش اعظمی از این امور را به برنامه AutoHotKey بسپارید. پس در ادامه مطلب با آموزش AutoHotKey با ترفندها همراه باشید.

۰

تغییر عملکرد کلیدهای ماوس در ویندوز

سایر موارد

سیستم عامل ویندوز هیچ گزینه یا تنظیماتی را برای تغییر کاربرد کلیدهای ماوس ارائه نمی دهد و آرایش تعیین شده از گذشته همچنان برای ویندوز باقی مانده است. تعداد کلیدهای یک ماوس معمولا سه تا می باشد که راست، چپ و وسط هستند اما در بازار ماوس هایی با بیش از ۳ کلید وجود دارد. به عنوان مثال بر روی کلید چپ کلیدی تعبیه شده است که عمل کلیک دوتایی را انجام می دهد. اما فرض کنیم کاربری دوست داشته باشد از این کلید اضافی بهره برداری دیگری کند، اینجاست که فقدان تنظیماتی جامع در ویندوز مشاهده می شود. این نقص در ویندوز ۸ هم وجود دارد. اما توسعه دهندگان برای این موضوع هم برنامه ای ارائه داده اند که قادر با ایجاد لایه‌هایی جدید برروی کلیدهای ماوس قابلیت تغییر کارایی آن‌ها را فراهم نماید. در ادامه مطلب با ترفندها همراه باشید تا با این نرم‌افزار آشنا شوید.

X-Mouse Button Control

۴

دیگر نگران تایپ اشتباه انگلیسی به جای فارسی (و برعکس) نباشید!

سایر موارد

پیش از این در مطلب "برنامه‌ای کوچک برای دردسری بزرگ! (رفع دردسر تایپ حروف انگلیسی به جای حروف فارسی)" نرم‌افزار MagicFa و افزونه فایرفاکس EasyFa را معرفی کرده بودم. کار آن‌ها هم این بود که اگر احیاناً زبان ویندوز شما روی انگلیسی است و حواستان نیست و مثلاً شروع کنید به تایپ "سلام"، خواهید دید که نوشته‌اید: sghl، این برنامه‌ها عبارتی که نوشته‌اید را به "سلام" برمی‌گردانند و لازم نیست که کلمه نوشته‌ شده را پاک کنید و دوباره بنویسید.

به هر حال، مجیکفا ایراداتی داشته و بزرگ‌ترین ایراد آن این است که کلیدهای میان‌بر آن سخت بوده و ممکن است کاربر ترجیح بدهد که دوباره تایپ کند. ضمن اینکه روی سیستم‌های مختلف با فارسی‌سازهای متفاوت، گاها درست عمل نمی‌کند. بنابراین در ادامه مطلب با ترفندها همراه باشید تا با نرم‌افزارهایی با کارکرد و نحوه‌ی اجرای آسان‌تری آشنا شوید.